Bemutatkozás
Nagyatád Belső-Somogy déli részén a 68-as útvonal mentén fekszik. Kellemes hangulatú város, gondozott utcák, terek találhatóak benne. Kétszeres Hild díjas, Országos és Európai Unió Díjas Virágos Város.
Nagyatád város Önkormányzata óvodáit 2000. évtől Egyesített Óvodai szervezetben működtette. A település szerkezetéből adódóan minden településrészen működik óvoda, a szolgáltatást igénylőkhöz igazodva. Az Egyesített Óvoda 6 telephelyen, - amely 6 épületben- látta el a gyerekeket.
A 2005/2006-os nevelési évtől 15 csoportban folyt a munka a 380-400 fő óvodáskorú gyermek nevelése, fejlesztése zajlott az óvodákban.
Az Egyesített Óvoda Pedagógiai Programja 2001-ben készült, tartalmazta mindazt, amit minden Nagyatádon óvodába járó gyermek megkap az óvodai nevelés fejlesztés során. Tartalmazta az integrált nevelést is.
A törvényi változások szerinti átdolgozása 2004. évben megtörtént.
Az Egyesített Óvoda programjában sajátos arculatként jelent meg a
- Csillagszem Óvoda- Mozgásprogramja
- Napsugár Óvoda- Erdei Óvoda programja
- Százszorszép Óvoda- Környezetbarát nevelési programja
Óvodáinkban, szép környezetben, családias légkörben, szakmai elhivatottsággal nevelik ma is a gyerekeket.
Akkor a lent felsorolt létszámmal biztosítottuk a gyermekek ellátását:
- 27 fő óvodapedagógus
- 13 fő dajka
- 5 pedagógiai asszisztens
- 1 fő óvodatitkár
Szakmai innovációk az intézményben:
- 2001-ben az Egyesített Pedagógiai Program elkészítése
- 2002-től a COMENIUS I. Minőségfejlesztési rendszer építése csoportos pályázattal
- 2003-tól COMENIUS I. csoportos pályázat gesztor intézményi feladatok
- 2004. Junior Önfejlesztő program
- HNP átdolgozása
- MIP készítés
- 2004. Kids program- informatika az óvodában
A programcsomag megismertetését a nálunk jelentkező érdeklődő intézményeknek, kollégáknak, mentorálás formájában biztosítottuk.
A nyertes pályázat után az Óvodai Kompetencia alapú Programcsomag tesztelése és fejlesztése 4 csoportban zajlott, 8 óvodapedagógus közreműködésével a Csillagszem, a Gyöngyvirág, a Napsugár és a Nyitnikék egységek egy-egy csoportjában.
Az első fejlesztési szakaszban a 2005/2006-os nevelési évben az Óvoda iskola átmenet témakörében történt a programcsomag tesztelése, ami 75% megvalósítást kívánt meg a kollegáktól.
Az óvoda teljes nevelőtestülete megismerte a programcsomagot, a Helyi Nevelési Programhoz való illesztését, illeszthetőségét, nevelőtestületi értekezleten értelmeztük, vizsgáltuk milyen módon gazdagítható a Nevelési Programunk a programcsomaggal.
Szükségét éreztük a Helyi Nevelés Programunk gazdagításának, hisz a Programcsomag a gyermekek hatékony fejlesztését teszi lehetővé.
Megtörtént a HNP cél és feladatrendszerének vizsgálata, szükséges bővítése és megerősítése, a kompetencia alapú fejlesztésnek való megfeleltetése. A következő fejlesztési szakaszban, az Inkluziv röviden befogadó pedagógia kapcsán zajlott a tesztelés, fejlesztés.
Az átdolgozott Kapcsos könyvbentalálható törzsanyag és a kiegészítő mellékletek alapján a három képességszint szerinti differenciálás figyelembe vételével történt a munka tervezése, szervezése.
Intézményünk a szekszárdi székhelyű Pannonkaptár Közoktatási Konzorcium tagjaként tesztelő munkájával és a programcsomag megismertetését szolgáló munkájával, a konzorcium támogatásával vált Területi Óvodai Központtá, TIOK intézménnyé.
Somogy megyében egyetlen óvodaként végeztük ezt az úttörő munkát, amelyben építünk haladó hagyományainkra, múltunkra, értékeinkre és látjuk a kompetencia alapú fejlesztésben a jövőt, gyermekeink sikeres emberré nevelését.
Négy kifejlesztett jó gyakorlatunk található az Educatio Szolgáltató Kosarában, amelyek a következők:- Életünk az erdei óvodában
- Labdázni jó!
- Játék, hogy jól érezd magad és fejlődj!
- Képességfejlesztés, kompetenciaalapozás a délelőtti életszervezésben.
Óvodai telephelyeink, az egységes szemlélet kialakítása mellett, megtartották sajátos arculatukat, hagyományaikat. Minden óvodánk a szülőkkel, gyerekekkel együtt választotta a kisgyermekekhez közelálló nevét és jelképét. Azóta is kedves hagyomány a névadó hetének megünneplése, színesebbé varázslása.
/ Csillagszem, Gyöngyvirág, Hétpettyes, Napsugár, Nyitnikék, és Százszorszép /
2007-től az Nagyatádi Közoktatási Intézményekhez tartoztunk. Szakmai munkánk végzését nem befolyásolta ez az intézményi felállás sem. Az NKI-hoz tartozó intézményekkel jó szakmai és emberi kapcsolatokat alakítottunk ki az évek során.
2011.-ben két telephely elnyerte a Zöld Óvoda megtisztelő címet. Óvodánk nagycsoportosai egy kísérleti programban vettek részt, amely felkészítette őket a kémiai anyagok veszélyeire. A programot a Somogy Megyei Kormányhivatalhoz tartozó ÁNTSZ munkatársai dolgozták ki.
Most, hogy 2013. január óta Nagyatádi Óvodák /NOVIK/ néven az önkormányzat által fenntartott intézmény lettünk, sem változott meg a telephelyek élete.
Évente kb. 300 fő óvodáskorú gyermeket, látunk el. Az engedélyezett gyermek létszám az alapító okirat szerint: 325 fő.
Jelenleg, hat épületben 13 óvodai csoportban, 269 fő gyermek tölti mindennapjait.
Jelenlegi dolgozói létszámunk: 27 óvodapedagógus, 13 dajka, 5 pedagógiai asszisztens és egy óvodatitkár. Az óvodai étkeztetést, takarítói és karbantartói munkákat a NINESZ dolgozói látják el.
A Nagyatádi Óvodákban folyó munka elismert a városban és a város környékén is. Sok szülő választja gyermekének azt a telephelyet, ahova ő maga is járt. Az elköltözők továbbra is a megszokott, kedvelt környezetbe, a jól ismert és megszeretett óvónőkhöz viszik gyermekeiket. Évente visszatérő nagyprogramunk a Mikulás várás, Sportnap, Hagyományok,jeles napok és a Bűn és balesetmegelőző Rendőr napunk.
Óvodánkban két telephelynek van a szülők által létrehozott alapítványa /Napsugár és Csillagszem Óvoda/.